Kilka porad dotyczących hamakowania pod gołym niebem.
Hamaki istnieją od tysięcy lat i nadal są używane w niektórych częściach świata jako podstawowe miejsce do spania. Jednak wiele osób, z którymi rozmawiam, uważa, że hamaki są niewygodne, „lub” będą bolały ich plecy, „lub” są świetne tylko na letnie wylegiwanie się, „lub” zbyt łatwo się z nich wypada. Wiele z tych nieporozumień pochodzi z tanich marketowych lini hamaków, które są wyprodukowane w Chinach i nie mają nic wspólnego z oryginalnym hamakiem. Hamaki te są przewrotne, mają źle dobrane proporcje materiału i najczęściej nie są w stanie przetrwać nawet jednego sezonu. Cena mówi sama za siebie, na oryginalny hamak trzeba wydać przynajmniej 200 zł do nawet kilku tysięcy, markety oferują je już za 19,99 zł.
Większość hamaków kempingowych opiera się na oryginalnych, autentycznych stylach brazylijskich lub Majów, posiadają ciasny splot a końce materiału są zebrane bez użycia linek mocujących.
Oto kilka szybkich wskazówek, jak zacząć hamakowanie i jak uzyskać idealne zawieszenie.
1. Użyj pasków do zawieszania wokół drzew lub innych punktów zaczepienia.
Taśmy poliestrowe lub polipropylenowe (od 2,5 do 4 cm) pomagają rozproszyć wagę i zmniejszyć uszkodzenia drzew i innych przedmiotów. Poliester i polipropylen są również mało rozciągliwe, dzięki temu hamak nie opadnie podczas dłuższego wylegiwania lub po spędzonej w hamaku nocy. Unikajcie nylonowych pasków, które są zbyt rozciągliwe.
2. Ustaw kąt zawieszenia hamaka (liny) na około 30 °.
Mocowanie hamaka zbyt mocno między punktami kotwiczenia powoduje ogromną siłę na liniach zawieszenia i hamaku, prowadząc do potencjalnej awarii (i dyskomfortu). Mocny skok podnosi także środek ciężkości, powodując niestabilność hamaka. Przesunięcie hamaka o 30 ° zapewnia głębokie ugięcie.
3. Uzyskaj głęboki sag w hamaku.
Podobnie jak przyjazny uśmiech, hamak powinien znajdować się nisko pośrodku i wysoko przy końcach. Z głębokim ugięciem bardzo trudno jest przypadkowo wypaść, dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości i wysokim ściankom z tkaniny. Głębokie ugięcie pozwala położyć się po przekątnej.
4. Połóż się w hamaku po przekątnej.
Wielu początkujących próbuje spać zgodnie z hamakiem, układając ciało w kształt banana. Uważam że wymaga to wiele wysiłku, ponieważ przy dobrym zwisie stopy naturalnie przesuwają się na jedną lub drugą stronę, znajdując „kieszeń” tkaniny. Poprzez odchylenie ciała od środka wpadasz w ergonomicznie płaską pozycję, gdzie hamak naturalnie odbiera wszystkie punkty nacisku. Ukośne ułożenie jest kluczem do wygodnego hamakowania.
5. Zaizoluj hamak od spodu.
Hamaki są darem niebios w gorących, parnych miejscach, gdzie dodatkowa cyrkulacja powietrza sprawia, że kemping pod gołym niebem jest znośny. Ale gdy temperatury spadną poniżej 21 ° C, zaczniesz odczuwać skutki konwekcyjnej utraty ciepła, znane jako zespół Cold Butt (CBS). Podkładka do spania (pianka o zamkniętych komórkach lub samopompująca) działa idealnie. Specjalnie zaprojektowane maty to kolejna popularna opcja, która zapewnia ciepło od spodu. W upalne letnie noce możesz potrzebować tylko cienkiego koca do regulacji temperatury.
6. Zabezpiecz się przed latającymi owadami.
Gdy latające robaki (komary, ćmy, muszki, gryzące muchy itp.) są problemem, będziesz potrzebować moskitiery, aby się uchronić. Niektóre hamaki posiadają zintegrowaną siatkę, ale można też ją dokupić oddzielnie.W tej sytuacji szczególnie polecam markę Amazonas Ultra Light i Ticket To The Moon.
7. Chroń hamak przed deszczem.
Aby zabezpieczyć się przed deszczem na kempingu, konieczne będzie zakupienie daszka do hamaka. Są one dosyć proste w montażu, jednak trzeba na to poświęcić kilka minut. Najskuteczniejsze są te które są mocowane do drzewa i do podłoża, dobrze naciągnięty daszek skuteczniej odprowadza deszczówkę. W tym przypadku również polecam produkt marki Amazonas – Daszek Jungle Tent.